Město pro byznys- Prostějov nejlepší
Oficiální tisková zpráva k akci:
Na Olomoucku se nejlépe podniká v Prostějově
22. března 2018
Srovnávací výzkum Město pro byznys jasně ukázal, že Prostějov je v Olomouckém kraji pro podnikatelskou sféru nejaktraktivnějším místem. Zasloužil se o to vstřícný přístup radnice k podnikatelům i výhodné podmínky pro podnikání. Na stříbrné příčce se umístily Hranice a na bronzové Šumperk. Srovnávací výzkum zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.
Prostějov jde podnikatelům vstříc
Město dosahuje skvělých výsledků především v přístupu veřejné správy. Má v kraji vůbec nejnižší dluhovou službu, radnice velmi dobře podporuje veřejnou dopravu, má z hlediska podnikatelského obsahu nejlepší webové stránky, nabízí vysoký počet úředních hodin a elektronická komunikace s úřadem, která byla co do rychlosti a správnosti ověřena mystery testováním, je rovněž na vynikající úrovni. V oblasti podnikatelského prostředí se vítězné město může chlubit vysokým podílem podnikatelů a nízkou nezaměstnaností. Prostějov má také vysoký přírůstek obyvatel, což svědčí o tom, že se ve městě nejen dobře podniká, ale i žije.
"Jsme rádi a myslíme si, že si to opravdu zasloužíme, protože se vůči podnikatelům snažíme chovat velmi vstřícně, a to dlouhodobě. Vylepšili jsme webové stránky, jsou uživatelsky velmi přívětivé. Už patnáct let také nezvyšujeme daň z nemovitosti. Téměř nemáme nezaměstnané a to je něco, co velmi oceňujeme. Máme v průmyslové zóně další firmu, která nabízí práci i lidem, kteří nemají nějakou specifickou kvalifikaci. Ze strany podnikatelů je o Prostějov neustálý zájem," okomentovala vítězství primátorka Prostějova Alena Rašková.
V Hranicích se daří malým a středním firmám, potenciál Šumperka je v odborném vzdělávání
Hranice jsou druhým nejlepším městem pro byznys v Olomouckém kraji. Dobrá dopravní dostupnost a blízkost dálniční sítě se jednoznačně zamlouvá malým a středním firmám, jejichž počet je v krajském srovnání vysoce nadprůměrný. Radnice se může pochlubit vysokým podílem kapitálových výdajů. Bronzový Šumperk boduje nárůstem ekonomických subjektů, vysokým počtem studentů v odborném vzdělávání a nejnižším indexem stáří. Šumperská radnice nabízí občanům a podnikatelům vysoký počet úředních hodin.
CzechInvest znovu vybírá investičně nejatraktivnější regiony
Samostatnou soutěžní kategorií, kterou vyhlašuje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, je Investičně atraktivní region. Tato kategorie hodnotí přístup místních samospráv vůči podnikům a připravenost podnikatelského prostředí dané lokality pro nové soukromé investice. Jejím cílem je prezentovat úspěšné příklady obcí v České republice, které efektivně spolupracují s podnikatelskou sférou na hospodářském a investičním rozvoji regionu. Přihlášky je možné zasílat na adresu mestoprobyznys@czechinvest.org od 1. února do 31. března 2018. Prvních šest nominovaných bude představeno na vyhlášení celostátních výsledků výzkumu Město pro byznys v dubnu 2018.
Celkové pořadí
- Prostějov
- Hranice
- Šumperk
- Olomouc
- Šternberk
- Mohelnice
- Litovel
- Přerov
- Zábřeh
- Lipník nad Bečvou
- Konice
- Uničov
- Jeseník
Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí letos již podesáté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost je sestavován unikátní žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v ČR. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR.
David Pavlát